2.részlet
Alida 2013.10.13. 20:23
3.
-
Siess már Beáta! – sürgetett a földszintről Bernát.
-
Megyek! – kiáltottam, s felkaptam a hátamra a táskát.
Még mindig nagyon aggasztott a haláleset, de suliba kellett menni.
A Vágó Pál Művészeti Gimnázium diákjai voltunk, és ott tanult a szegény fivérpáros is.
Kiviharzottam a szobámból, lerobogtam a lépcsőn, fekete cipőm hangosan kopogott a lépcsőfokokon. A lépcsősor végén a bátyám állt, hosszú, fekete kabátjában, táskája a jobb vállán foglalt helyet.
-
Ideje volt – sóhajtott, s az órájára pillantott.
-
Van időnk – válaszoltam halkan, és ledobtam az iskolatáskát.
Leemeltem a kabátomat a fogasról - ami mellesleg pontosan ugyanolyan fekete és sötét volt, mint a testvéremé -, majd felöltöttem. Kezeim remegtek, így kissé nehézkesen, de végül is begombolkoztam, majd felvettem a földre hajított táskát.
-
Indultok? – kiabált ki anya a konyhából.
-
Igen – feleltem hangosan, s a kijárat felé vettem az irányt.
Anya azonban, mint a villám, száguldott elénk, s megakadályozta, hogy észrevétlenül kisurranhassunk a házból.
-
Hallottátok a híreket, igaz?
Szomorú szemekkel mérte végig arcunk, amiről több dolgot lehetett leolvasni, mintha szavakba öntöttük volna. A félelem, a kétségbeesés, a csodálkozás és a szomorúság mind kiült az arcunkra.
-
Igen – bólintott Bernát.
-
Nem értem, hogyan történhetett. Nagyon rendes srácok voltak – csóválta a fejét anya.
Bernát köhintett párat, s látványosan az órájára tekintett.
-
Ja, igen! Induljatok! – kapott észbe, s kinyitotta az ajtót.
Méltóságteljesen kilépdeltünk a bejáraton, s elköszöntünk anyától. S mikor már az utcán sétáltunk, komoly beszélgetésbe kezdtünk.
Beértük az elrúgott kavicsot, s Bernát nagyot rúgott belé. Az aprócska kődarab újra messze szállt, s hangosan, szinte visszhangozva, csattant az utca kövén.
-
Szerintem csak a haláleset miatt van az egész. Majd elmúlik – biztatott, majd a karját a vállamra tette – Figyelj, hugi! Ne törődj vele! Ha nem lesz változás, kitalálunk valamit, jó?
Sötétkék szemeit rám meresztette, és sűrűn kezdett pislogni. Ezzel mindig meg tudott nevetni. Most azonban nem kacagtam olyan jóízűen, mint máskor.
-
Rendben, bátyó! – feleltem.
Pár lépést tettünk meg rugdalva a kis kavicsot, hirtelen éles nyikordulás hasította át fülünket, és sikított bele elménkbe.
-
Ki a… – fordultam hátra, ahol éppen egy bőrdzsekis fiú ugrott le biciklijéről.
-
Hello! – köszönt, s lekezelt Bernáttal.
-
Hello, Alex! – fogadtam köszönését.
-
Láttátok reggel a híreket? – kérdezte és beállt a bátyám mellé.
Bernát egy kicsit megütögette a fülét, hogy abban helyreálljon a megszokott rend, mivel igencsak kizökkent abból a fékezés után.
-
Igen – válaszoltam, amíg a bátyám a fülével volt elfoglalva.
-
Én sohasem bántanám az öcsémet. Matekból zseni, mindig ő írja helyettem a dogákat… Meg amúgy se – nevetett fel idegesen, s megigazította a vállán a táskát.
Elindultunk. S mikor a bátyám végzett az „eligazítással”, így szólt:
-
Nem tudom, mi történhetett – sóhajtott, s amint a lába alá került egy kő, rugdosni kezdte. Ez amolyan szokás volt nálunk.
-
Váltsunk témát! – zártam le az ügyet.
S ezután; Csönd!
Nem volt más megbeszélnivaló. Máskor mindig szó kerekedett az iskoláról, az osztályokról, egy könyvről vagy akármiről, ami eszünkbe jutott, de akkor síri csöndben gyalogoltunk egymás mellett. Csak a kavics pattanása hallatszott, ahogy földet ért, minden egyes rúgás után.
S a halk, szinte surranó lépések elvittek bennünket az iskoláig. A serdülők s ifjak zsivaja elmaradt. Csak a suttogást, és a cipők kopogását lehetett hallani. Ha nagyon akartuk volna, még a legyek zümmögését is felfedeztük volna.
Az udvaron a futballcsapat játékosai fekete alakokként gyújtották meg gyászt tükröző gyertyáikat, s két fénykép alá tették; Márk és Misi képe alá. Mi is gyújtottunk, és szomorúan baktattunk be az iskolaépületbe.
Csend. Az őszi szél kísérteties hangja futott végig a folyosón. Itt még a susogás emberi mivolta sem jelentkezett.
Csak itt-ott lézengett egy-egy „fekete diák”, s a máskor népes folyosó kriptára hasonlított.
Hideg volt, halálra vált, sápadt arcok, kisírt szemek tekintettek felénk. S ebbe a gyászos hangulatba, mint életet adó anya, sikított bele a csengő éles hangja.
Már vártam a dallamként csengő beszélgetést, de hiába. Csak az ajtó szomorú nyikordulása és a cipők tompa koppanása hallatszódott.
-
Milyen szánalmas a hangulat – csóválta a fejét Alexander.
-
Mintha a fiúkkal együtt az életkedv is meghalt volna – helyeseltem, s elkezdtem kigombolni a kabátomat.
-
Talán egyszer visszatér – biztatott bennünket Bernát, s előkotorta a zsebéből a szekrénykulcsot.
S ahogy a tömeg elért bennünket, mi is sodródtunk velük, fel az emeletre, ahol a szekrényeink és tantermeink vártak bennünket.
|